خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / مقالات / استرس / درمان افسردگی به روش همرنگی
درمان افسردگی به روش همرنگی

درمان افسردگی به روش همرنگی

سلام امیدوارم حالت بسیار خوب باشه .
یکی از نشانه های افسردگی کناره گیری و حوصله نداشتنه ، یعنی فرد منزوی و گوشه گیر میشه و کمتر تو اجتماع ظاهر میشه . کمتر میخنده و کم حرف میزنه و بیشتر وقت خودش رو تو تخت خوابه .
فرد افسرده کم صبر ، و حال و حوصله بیرون رفتن رو نداره .
خودش به سراغ درمان و پزشک نمیره و وقتی هم بهش میگی مخالفت و مقاومت میکنه که در این صورت افسردگی شدید تر و درمان سخت تر میشه .
افسردگی یه بیماریه و اگه درمان نشه صدمات و ضرر های جدی به فرد میزنه چون به دلیل اینکه شخص نمیخواد درمان شه و اجازه میده اثرات افسردگی مثل خستگی ، کسلی ، بی حالی و… بهش غلبه کنن و اینجوری هیچ کاری انجام نمیده ، از زندگی جا میمونه و عقب میافته .

اگر عضوی از خانواده افسردگی بگیره بایست سریعتر درمان بشه چون افسردگی اون شخص روی دیگر افراد خانواده تاثیر میزاره .
فرض کن پدرت افسردگی گرفته و اینو وظیفه خودت میدونی که بهش توجه کنی و ببریش دکتر اما اون میگه فقط کمی خستم و نمیخواد با کسی حرف بزنه ، ولی اگه درمان نشه تو با دیدن رفتار و حالات پدرت ناراحت و گرفته میشی و همینطور وضعیت بد تر میشه . پس حتما پدر یا اون عضو خانواده رو متقاعد کن که برای درمان اقدام کنه ، و خودت در کنار اون شخص هم دل و همیارش باشی .

اگر افسردگی خفیف داری و هنوز چندان رو زندگیت تاثیر نذاشته و رشد نکرده بهتره تا بیشتر نشده رفع کنی و جلوش رو بگیری چون در مراحل دیگه درمان افسردگی سخت تر میشه .
از علل افسردگی کناره گیری از اجتماع حتی دورهمی های کوچیک هست و فرد اکثرا تو لاک خودشه .

درمان افسردگی به روش همرنگی

اگه به چنین علائمی مبتلا هستی و آغاز شروع کج خلقی و منزوی شدنت هست از روش همرنگ شدن ( البته نه هر رنگی ) استفاده کن .
یعنی اگه تو خونه تنها نشستی برو با اعضای خانواده یکی و قاطی شو ، مشغول صحبت و نظر دهی شو و سعی کن خودتو فعال و پر محتوا نشون بدی ، یا مواقعی که اعضای خانواده مشغول کاری هستن برو کمکشون تا بدنت تحرک داشته باشه .
و یا مهمونی و دورهمی ها میری حتما با افراد مختلف و پیر و جوون کوچیک و بزرگ حرف بزن و ازشون یاد بگیر و توی بحث ها شرکت کن و رنگ اونارو بگیر .
به استخر و پارک های آبی برو ، به پارک و ترن هوایی برو تا هیجانات رو تجربه کنی و از یکنواختی بیرون بیای .

سعی کن با دوستات و جمع های خودمونی حضور فعال داشته باشی و یه فرد آماده و با اعتماد به نفس باشی .

وقتی بهت میگن میای بریم بیرون ؟
نگو نه ، حوصله ندارم
زود تر از اونا لباس بپوش
زود تر کفشاتو بپوش
زود تر برای تنوع آماده شو

پیش قدم باش نظر بده ، انتخاب کن ، بپوش ، عوض کن ، بخر البته مراقب موجودی کارتتم باش .

سعی کن خودت رنگ بدی ،
وقتی کسی دورو برت هست کسل و بی حال نباش چون انرژی منفی میدی ، سر حال و فعال باش و حرفای خوب متنوع و مثبت بزن تا هم اثر خوبی داشته باشی و هم کسی که تو رو می بینه اثر خوبی بگیره .
مثل پمپ رنگ که با اسپری رو دیوارایی که یک نواختن رنگ خوب می پاشه و جمله های مفید می نویسه و هر کسی اون دیوار هارو می‌ بینه سر حال میشه یا چیزی یاد میگیره .

درمان افسردگی به روش همرنگی
هر روز برنامه خاصی داشته باش و از روی اون برنامه پیش برو ، اگه بگی من حوصله ندارم یا کی حوصله اینکارا رو داره یعنی عملا روزتو و زندگیت رو خراب کردی .

وقتی برنامه داری یعنی نظم داری ، یعنی اصول داری ، یعنی هدف داری ، وقتی برنامه داری یعنی برای زندگیت ارزش قائلی ، و وقتی برای زندگیت ارزش قائل باشی اجازه نمیدی افسردگی یا استرس خرابش کنن .
پس برای زندگیت ارزش قائل باش .

اگر فردی رو که افسردگی گرفته رو به یه کنترل تشبیه کنیم ، مشخصه باید باتری هاش رو عوض کنیم تا دوباره راه بیافته .
حالا تو هم باید چیزای مختلف رو تجربه کنی تا دوباره انرژی و نیروی از دست رفتت رو دوباره به دست بیاری .
حتی میشه باتری های تموم شده رو جوشوند و دوباره استفاده کرد ، پس از روش دوباره ترمیمی استفاده کن برای نیروی دوباره و مثل کنترل که برای دیگران چیزای متنوع نشون میده و تاثیر گذاره ، تو هم متنوع و اثر گذار باش .

 

اگر بیرون هستی و جمع رفقات رو دیدی ، باهاشون یکی شو و مشغول گفت و گو شو ، در مورد خبر و اتفاقای اخیر حرف بزنید ، جوک بگین ، پارک و سینما برید و اجازه ندید یکنواختی زندگی بر شما غلبه کنه .
قرار بزارید و هر بار یه مکانی رو برای سفر یا تفریح مثل موزه ، کوه ، جنگل ، استخر و جاهای دیگه انتخاب کنید و برید جوج بزنید با نوشابه .

اینطوری از گوشه گیری و منزوی بودن میای بیرون و زندگیت پر از هیجان میشه و افسردگی به تو میبازه .

ولی اگه تنها بودی و کسی نبود و بیرون هم کسی رو ندیدی ، به مقدار لازم به مجازی روی بیار ولی خودت رو کنترل کن ، سعی نکن غرقش بشی چون هیچ غریق نجاتی نمیتونه نجاتت بده ازین دریای عمیق و شلوغ مجازی .
اگه نتونی خودت رو کنترل کنی و غرق مجازی شی ، می بینی ساعت ها وقتت هدر رفته و مدیریت نشده در صورتی که میشد از وقت به نحو دیگه ای استفاده کرد . غرق شدن در مجازی و درگیر شدن با شبکه های اجتماعی ارتباط مستقیمی با افسردگی داره و به بیشتر شدن افسردگی کمک میکنه و درمان افسردگی هم سخت تر میشه .
حتما مدیریت شده از مجازی استفاده کن .

 

و فقط به سمت یه مطالبی برو که ازش بتونی در جهت رفع کسلی و ارتقا حال روحی خودت استفاده کنی .
نباید وسوسه شی که سمت مطالب تنش زا و پر حاشیه بری چون درگیری روحی و فکری ایجاد میکنه و در نهایت موجب استرس میشه .

به انجام کارای روزانه بپرداز و خودت رو با شستن ، آب دادن گلا ، تغییر دکوراسیون ، خرید های خونه ، تمیز کردن و گردگیری و … سرگرم کن .

تو فکر فرو برو ، اگه کارای خونه رو هم انجام دادی و کاری نبود یکی از کارای دیگه تفکره ، فکر کردن به افراد خوب ، اونایی همیشه باعث حالت خوب و خندت میشن ، به خاطرات خوبی که با فامیلا یا دوستا حتی غریبه داشتی فکر کن ، به سفر هایی که رفتی ، به دورهمی و مهمونی ها فکر کن و اصلا طرف فکرای منفی نرو ، اگه هم اومدن تو فکرت سریع به یه چیز دیگه فکر کن .
فرض کن میخوای یه لباس بپوشی ، لباسی می پوشی که بهت بیاد و رنگش بهت بخوره ، پس زندگیت هم بر پایه انتخاب رنگ و لباس بساز .

دنیا پر از رنگهای مختلف و هر کدوم رو بخوای میتونی انتخاب کن ، پس رنگی رو انتخاب کن که بهت بیاد و انگار برای تو هست ، رنگای مختلف یعنی تجربه های مختلف ، امیدوارم دنیات رنگ رنگی باشه .

درمان افسردگی به روش همرنگی

درباره ی تحول دوباره

مطلب پیشنهادی

چیکار کنم دیگران تو زندگیم دخالت نکنن ؟

چیکار کنم دیگران تو زندگیم دخالت نکنن ؟

سلام امیدوارم همیشه موفق باشی . توجه بیش از حد و نکته سنجی یا دخالت …

2 دیدگاه

 1. توصیه هاتون خیلی خوب بود.
  من یک ماهی میشه که تصمیم گرفتم با افسردگیم مبارزه کنم.
  برای کمک گرفتن هم گاهی اوقات به این سایت سر میزنم و نوشته هاتون منو خیلی راهنمایی میکنه‌
  تلاشمو میکنم که به این نکته عمل کنم.
  +توی پرانتز و درادانه نکات گفته شده اینم باید بدونید که گاهی وقتا مجبورید برای ادامه دادن این راه (مبارزه با افسردگی)بعضی از ادمای زندگیتون رو حذف کنید. یعنی همون ادمایی که بهتون انرژی منفی میدن باعث میشن عادتای بدتون برگرده، همونایی که با دیدنشون تحریک میشید که دوباره بی حوصله و ساکن بمونید…

  • تحول دوباره

   سلام لطف دارید
   امیدوارم زود تر افسردگی تون رفع شه .
   بله دقیقا درسته بایست بعضی موارد باید حذف بشن .
   تو مقاله « چرا فشار روانی و استرس اصلا حذف نمیشه » این مورد رو قید کردم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *